Wiele osób zastanawia się czy może ogłosić upadłość konsumencką w sytuacji, gdy pełni (bądź pełniło) funkcję prokurenta.
W tym miejscu należy przywołać art. 1091 § 1 k.c. – „Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa”. Słusznie stwierdził przy tym Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z dnia 04.06.2020r. (sygn. akt III AUa 1266/19; SIP LEX nr 3303083) – „Prokurent nie posiada samodzielnej pozycji w Spółce, nigdy nie działa we własnym imieniu i na własny rachunek, lecz jako pełnomocnik przedsiębiorcy. Podkreślenia wymaga okoliczność, iż prokura będąca rodzajem pełnomocnictwa obejmuje wyłącznie stosunki zewnętrzne pomiędzy osobami trzecimi, a mocodawcą, czyli skupia się na przekazywaniu na zewnątrz woli mocodawcy (dysponenta) i reprezentowaniu przedsiębiorcy w stosunkach prawnych z podmiotami trzecimi”.
Prokurent z tytułu pełnionej funkcji nie posiada statusu przedsiębiorcy. W konsekwencji nie ma zatem przeszkód, aby upadłość konsumencką ogłosić w stosunku do osoby będącej prokurentem, oczywiście o ile osoba ta nie prowadzi jednocześnie własnej działalności gospodarczej.